Szukaj
Close this search box.

Latarnie uliczne LED – wydajne i energooszczędne oświetlenie ulic

Latarnie uliczne zasilane LED

Nowoczesne oświetlenie ulic bazujące na diodach LED zapewnia wysoką wydajność i efektywność, a przy tym pobiera mniejszą ilość energii. Co warto wiedzieć na temat lamp ulicznych LED?

Czym są latarnie uliczne LED?

Latarnie uliczne mają na celu zapewnienie odpowiedniego oświetlenia na ulicach, chodnikach, placach. Dzięki temu mogą one podwyższyć poziom bezpieczeństwa użytkowników tych przestrzeni.

Stosowane przy ulicach lampy mogą być wyposażone w różne rodzaje źródeł światła. Nadal często spotykane są lampy sodowe, metalohalogenkowe albo rtęciowe, ale zamiast nich wykorzystuje się również nowoczesne alternatywy jak lampy uliczne LED.

Ledowe lampy uliczne mogą być zasilane na dwa sposoby – z sieci elektrycznej lub mogą działać jako uliczna latarnia solarna, która wyposażona jest w panel solarny pobierający energię promieniowania słonecznego.

Dostępne są również żarówki ledowe przeznaczone do montażu w istniejących już oprawach wykorzystujących inne typy źródeł światła, na przykład można montować je w lampach sodowych, metalohalogenkowych.

Zalety latarni ulicznych LED

Lampy uliczne wykorzystujące diody LED mają wiele zalet, co powoduje, że stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla starszych typów latarni. Wśród najważniejszych zalet wyróżniających oświetlenie uliczne LED zaliczane są:

  • Energooszczędność – latarnie tego typu wymagają małej ilości energii elektrycznej, aby zapewnić skuteczne oświetlenie nawet dużej przestrzeni. To powoduje, że obniża ono koszty użytkowania oświetlenia ulicznego.
  • Różne sposoby zasilania – lampy mogą być zasilane z sieci elektrycznej, ale również mogą wykorzystywać panele solarne, które przekształcają energię promieniowania Słońca na energię elektryczną.
  • Wiele wzorów do wyboru – latarnie uliczne ledowe mogą być zakupione w wielu wariantach pod kątem swojego wzornictwa, na przykład mogą mieć one nowoczesny, minimalistyczny wygląd lub mogą mieć tradycyjną formę, która dobrze pasuje do zabytkowych przestrzeni.
  • Naturalna barwa światła – dużym atutem lamp ulicznych LED jest ich barwa światła, która zapewnia lepszą widoczność na drogach i dzięki temu podnosi także bezpieczeństwo ich użytkowania.
  • Wysoka odporność na czynniki zewnętrzne – lampy ledowe zapewniają skuteczną ochronę przed opadami, niskimi i wysokimi temperaturami, dlatego mogą posłużyć przez lata.
  • Dodatkowe funkcjonalności – lampy ledowe mogą zaoferować użytkownikom dodatkowe funkcjonalności, na przykład lampa może być wyposażona w czujnik zmierzchu, który uruchamia ją po zapadnięciu zmierzchu, natomiast wyłącza rano, czujnik ruchu włączający lampę wtedy, gdy w okolicy znajduje się osoba.

Lampy uliczne LED – rodzaje

W sprzedaży znajduje się pełna gama lamp ledowych używanych do oświetlenia ulic. Dzięki wielu wariantom można dobrać je indywidualnie do konkretnego zastosowania i miejsca montażu, by uzyskać właściwą jakość oświetlenia.

Latarnie uliczne LED mogą być podzielone na różne rodzaje pod kątem kilku czynników:

Podział pod względem mocy 

Oświetlenie ledowe może być przede wszystkim dzielone pod kątem mocy, która przekłada się na intensywność świecenia lampy i tym samym również na jej zastosowanie.

Latarnia uliczna LED 200W będzie w stanie zapewnić skuteczne działanie w miejscach, gdzie nie jest konieczne uzyskanie bardzo wysokiej jasności światła. Sprawdzi się między innymi przy alejkach czy przy węższych, lokalnych ulicach czy na parkingach.

Latarnia uliczna LED 500W będzie mogła natomiast zapewnić wyższą jasność oświetlenia tam, gdzie drogi są szersze, wymagają intensywniejszego światła, by zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Podział pod względem zasilania

Jak wspomniano wcześniej, lampy ledowe mogą być zasilane na dwa główne sposoby, czyli z sieci elektrycznej albo energią słoneczną.

Lampy z sieci elektrycznej są niezawodne w działaniu, ponieważ mają stały dostęp do źródła prądu, poza przypadkami awarii. Są stosowane w przypadku lamp ustawianych przy ulicach, placach, gdzie ważne jest stałe, jasne oświetlenie przestrzeni.

Natomiast uliczna latarnia solarna sprawdzi się w miejscach, gdzie podłączenie lampy do sieci nie jest możliwe. Takie latarnie często są umieszczane przy domach jednorodzinnych, w parkach, na skwerach, na terenie obiektów sportowych. Wykorzystanie paneli solarnych powoduje, że korzystanie z niej jest tańsze i ekologiczne.  

Podział pod względem stylu

Lampy solarne są dostępne w różnych wariantach wzorów, dlatego też można podzielić je na lampy o nowoczesnym i tradycyjnym wzornictwie.

Te pierwsze charakteryzują się prostym wyglądem, zwykle mają one kolor biały, szary albo srebrny. Doskonale nadają się do nowoczesnych przestrzeni. 

Z kolei lampy tradycyjne przypominają swoim wyglądem dawne latarnie. Mają często ozdobne klosze oraz dekoracyjne słupki. Zazwyczaj są wykonane z metalu w kolorze czarnym, ciemnoszarym.

Podział pod kątem funkcji

Wybierając odpowiednie oświetlenie uliczne LED, warto także zwrócić uwagę na oferowane przez nie funkcje, które ułatwiają korzystanie z lamp.

Popularnymi modelami są lampa LED zasilana z sieci albo ledowa lampa solarna z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Tego typu lampy wyposażone są w czujnik, który uruchamia je automatycznie po zapadnięciu zmroku oraz wtedy, gdy w okolicy lampy pojawi się ruch. Taka funkcja pomaga w oszczędzaniu energii elektrycznej.

Ciekawym wyborem będzie również lampa solarna z pilotem, która uruchamiana jest za pomocą bezprzewodowego pilota. Świetnie nadaje się do oświetlenia przestrzeni przed domem, na terenie firm, obiektów sportowych.

Gdzie kupić latarnie uliczne ledowe?

Obecnie lampy LED na ulice są oferowane przez wiele firm. Warto zapoznać się bliżej z różnymi produktami dostępnymi w tej kategorii, uwzględniając własne potrzeby i miejsce montażu oświetlenia.

Zamówienia na oświetlenie uliczne LED można również składać przez internet. W internecie można znaleźć szeroką gamę modeli nadających się również do samodzielnego montażu.

Podsumowując, szeroka gama oraz zalety lamp ulicznych LED powoduje, że obecnie są one spotykane coraz częściej, zastępując lampy bazujące na starszych technologiach.

Podziel się

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź podobne wpisy

Na co zwracać uwagę przy zakupie lamp ogrodowych?

Lampy ogrodowe cieszą się cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Ich wielowariantowość pozwala na idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Lampy ogrodowe, przeważnie cieszą się największym