Szukaj
Close this search box.

Zewnętrzne lampy LED z panelami solarnymi – czy warto je kupować?

Zamierzasz zakupić lampę zewnętrznej, która będzie energooszczędna i funkcjonalna? Nie masz możliwości jej łatwego podłączenia do sieci elektrycznej? Rozwiązaniem są lampy solarne LED! Wyjaśniamy, jak działają takie lampy, jakie oferują funkcje i doradzamy, kiedy warto się na nie zdecydować.

Lampa solarna LED – co to za oświetlenie?

Lampy ledowe wyposażone w panele solarne to rodzaj energooszczędnego i ekologicznego oświetlenia, które nie wymaga podłączania go do sieci elektrycznej.

Tego typu lampy bazują na panelach solarnych pobierających energię promieniowania słonecznego, która następnie jest transformowana w energię elektryczną używaną do zasilania lampy. Jest ona przechowywana w pojemnych akumulatorach, dzięki czemu lampy solarne mogą świecić po zapadnięciu zmroku.

Zastosowanie w lampach diod LED powoduje, że są one również bardzo trwałe oraz energooszczędne. Diody LED cechują się długą żywotnością i mogą świecić przez kilkadziesiąt tysięcy godzin, co przekłada się na długie lata ich użytkowania. Również pobierają one małą ilość energii elektrycznej, dzięki czemu znakomicie współpracują z panelami solarnymi. Ponadto zapewniają mocne oświetlenie, dzięki czemu mogą posłużyć do oświetlenia dużych przestrzeni.

Wobec tego lampa solarna LED może być bardzo dobrym wyborem jako lampa zewnętrzna, która pozwala na wygodne, łatwe i bezpieczne oświetlanie powierzchni.

Gdzie można zastosować lampy solarne LED?

Dużym atutem lamp solarnych LED jest ich bardzo szerokie zastosowanie. Wynika ono przede wszystkim z ich bezproblemowego montażu, który nie wymaga podłączania lampy do sieci elektrycznej.

Najczęściej lampy solarne LED montowane są w poniższych miejscach:

  • podwórka
  • ogrody
  • place
  • ulice
  • chodniki
  • alejki parkowe
  • tereny obiektów sportowych
  • tereny firmowe

Montaż lamp tego typu może odbywać się zarówno na podłożu – są one wtedy instalowane jako lampy stojące, wpuszczane, jak i na ścianach, na przykład jako lampa LED natynkowa świetlówka, którą można zainstalować nad drzwiami, bramą garażową, na elewacji budynku.

Należy pamiętać o tym, że lampa solarna nie może być umieszczana pod zadaszeniem albo w innym miejscu, w którym jej panele solarne byłyby przysłonięte.

Rodzaje lamp LED zewnętrznych z panelami solarnymi

Producenci mogą zaoferować obecnie różne rodzaje lamp solarnych LED, które można dobrać do konkretnego przeznaczenia i miejsca montażu, co przekłada się też na ich rozległe zastosowanie.

1. Solarne lampy uliczne

Gdy nie ma możliwości montażu lampy standardowej, przy ulicach, chodnikach, placach można zastosować oświetlenie jak uliczna latarnia solarna.

Latarnie solarne umieszczane są na wysokich słupach pozwalających na uzyskanie skutecznego oświetlenia dużych powierzchni. Mogą być one wyposażone w reflektor kierujący snop światła w jedną stronę lub diody ułożone na okrągłej oprawie, aby zyskać obszar świecenia wynoszący nawet ponad 200 m2. 

Takie lampy oferowane są w wielu wariantach pod kątem mocy, na przykład latarnia uliczna LED 200W, która świetnie sprawdzi się do oświetlenia chodników, placów przy domach, czy też jako latarnia uliczna LED 500W, która ze względu na wysoką moc świetnie nadaje się do ustawienia przy ulicach, na parkingach.

Tego typu lampy oferowane są w różnych wzorach i można dobrać je zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnie prezentującej się okolicy.

2. Reflektory solarne LED

Tego typu lampy solarne przeznaczone są do montażu na postumentach lub na elewacjach budynków. Często kupowane są na domy jednorodzinne, budynki firmowe. 

Mogą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i wygodne użytkowanie. Ze względu na zastosowanie ruchomych uchwytów można łatwo skierować je w odpowiednią stronę, by oświetlić konkretną przestrzeń.

3. Słupki LED solarne

To niewysokie, dekoracyjne lampy LED, które świetnie nadają się do montażu przy budynkach, w ogrodach. 

Słupki wyposażone w diody LED oraz w panele solarne mogą posłużyć do wyznaczenia drogi do budynku, mogą być montowane przy klombach, na tarasach, dlatego mają rozległe zastosowanie.

4. Lampy solarne dekoracyjne

Warto również wspomnieć o lampach solarnych pełniących dekoracyjne funkcje, które świetnie nadają się do ozdobienia ogrodu, balkonu, tarasu czy strefy wejściowej do budynku.

Wybierając takie lampy z panelami solarnymi, można bardzo łatwo przyozdobić przestrzeń światłem, nadając jej efektowny wygląd za dnia i po zmroku. Lampy tego typu mogą mieć formę ozdobnych kul, pików wbijanych w podłoże czy lamp wpuszczanych w grunt.

Funkcje w lampach solarnych LED

Lampy solarne LED mogą zaoferować użytkownikom dostęp do dodatkowych funkcji, by korzystanie z nich stało się łatwiejsze i wygodniejsze. Do najczęściej stosowanych funkcji zaliczane są:

1. Bezprzewodowy pilot

Lampa solarna z pilotem bezprzewodowym może być bardzo łatwo sterowana. Na pilocie można włączać i wyłączać lampę i korzystać z jej różnych funkcji, na przykład zmieniać natężenie oświetlenia, ustawiać czas świecenia.

2. Czujnik zmierzchu

Dobrym zakupem będzie też lampa solarna z czujnikiem zmierzchu, która uruchamia się sama po zmierzchu, a potem wyłącza się o poranku. Czujnik zmierzchu powoduje, że lampa jest bardziej oszczędna i jednocześnie bardzo wygodna w stosowaniu.

3. Czujnik ruchu

Gdy zamierza się zamontować lampę na podwórku lub przy wejściu do domu, praktycznym rozwiązaniem będzie czujnik ruchu. Włącza on lampę samoczynnie wtedy, gdy w okolicy pojawi się ruch, na przykład wyjdzie się z domu, wróci się z pracy. Nie trzeba zatem za każdym razem włączać lampy ręcznie.

4. Wybór natężenia światła

W lampach ledowych można wybierać natężenie światła, czyli określić, jak intensywnie ma ona świecić. Dzięki temu można dobrać odpowiedni sposób świecenia lampy do własnych potrzeb.

5. Czas wyłączenia lampy

Dzięki tej funkcji można określić, po jakim czasie lampa ma wyłączyć się automatycznie.

Podsumowanie – czy warto kupić lampę LED solarną?

Ze względu na liczne zalety, jakie mają lampy solarne LED, warto wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o oświetleniu otoczenia domu czy firmy.

Funkcjonalne modele, na przykład ledowa lampa solarna z czujnikiem ruchu i zmierzchu sterowana pilotem, wyposażona w silne diody LED może z powodzeniem zastąpić lampę przewodową!

Podziel się

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź podobne wpisy

Na co zwracać uwagę przy zakupie lamp ogrodowych?

Lampy ogrodowe cieszą się cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Ich wielowariantowość pozwala na idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Lampy ogrodowe, przeważnie cieszą się największym